ΑΕΚ-ΟΣΦΠ 0-1: Κυπελλούχοι Ελλάδας οι “Ερυθρόλευκοι”!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε η αυλαία της αγωνιστικής περιόδου 2019-2020 για τον Ολυμπιακό, μιας και συνοδεύτηκε από… νταμπλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι μεγάλοι νικητές (1-0) στον Τελικό Κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΚ, στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου, χάρη στo γκολ του Ραντζέλοβιτς στο 9ο λεπτό. Η αναμέτρηση είχε εξαιρετικό τέμπο, πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες όπως και χαμένο πέναλτι (Ελ Αραμπί -57ο λεπτό). Εν ολίγοις, ήταν η χαρά των ποδοσφαιρόφιλων!

Βέβαια, δεν έλειψαν και τα προεόρτια μιας και λίγο έλειψε να αμαυρωθεί το μεγάλο ποδοσφαιρικό ραντεβού από το πρωϊνό «ανθρωποκυνηγητό» ανάμεσα σε οπαδούς της ΑΕΚ και ανθρώπους της ΕΛΑΣ. Έκτοτε, ο Βόλος μετατράπηκε σε «φρούριο».

Αφού οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στο αγωνιστικό χώρο τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σάββα Θεοδωρίδη, ο οποίος πρόσφατα έφυγε από τη ζωή. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο ισχυρός άνδρας της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1, με βασικούς τους Τζολάκη, Μπρούνο, Σισέ, Μπα, Τοροσίδη, Καμαρά, Μπουχαλάκη, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Μασούρα και Ελ Αραμπί.

Για την ΑΕΚ, ο Τσιντώτας βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας και Μπακάκης τετράδα στην άμυνα, ο Σιμόες σε ρόλο αμυντικού χαφ μπροστά του δέσποζαν οι Κρίστιτσιτς και Μάνταλος, αριστερά ο Λιβάια, δεξιά ο Βέρντε και στην κορυφή ο Ολιβέιρα.

Φρενήρης ρυθμός από το 1ο λεπτό και γκολ για τους Πειραιώτες

Οι «ερυθρόλευκοι», ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, συμπαρασύροντας την ΑΕΚ σε έναν φρενήρη ρυθμό αγώνα. Μάλιστα, δημιούργησαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Ραντζέλοβιτς βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Μασούρα, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 6ο λεπτό, ο σύλλογος του Πειραιά είχε και άλλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ελ Αραμπί κέρδισε σε εναέρια μονομαχία τον Κρίστισιτς, χωρίς, ωστόσο, να βρει στόχο.

Η ΑΕΚ, δεν κάθισε με σταυρωμένα χέρια και στο 8ο λεπτό απείλησε την εστία του Τζολάκη. Ο Λιβάια εκτέλεσε το φάουλ, ο γκολκίπερ των «ερυθρολεύκων» έδιωξε αρχικά την μπάλα, η οποία έφτασε στον Ολιβέιρα. Ως από μηχανής θεός, βρέθηκε, όμως, ο Μπα, διώχνοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Ό,τι δεν κατάφερε η ΑΕΚ φρόντισε να το πετύχει ο Ολυμπιακός μόλις ένα λεπτό αργότερα. Ο Καμαρά βρήκε τον Ραντζέλοβιτς που με δυνατό διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ στον τελικό.

Έκτοτε, το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να παράγουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μια σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Ελ Αραμπί πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς. Ο επιθετικός του ΟΣΦΠ «χόρεψε» τους αντιπάλους του, μπήκε περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.

Η ομάδα του Καρέρα, φρόντιζε να είχε απάντηση στις επιθέσεις του Ολυμπιακού, και θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα αν ο Τζολάκης δεν προέβαινε σε σωτήριες επεμβάσεις.

Ο Τσιντώτας λέει «όχι» στον Ελ Αραμπί

Ο ξέφρενος ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Πειραιώτες να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Αυτό θα μπορούσε να επιτευχθεί αν ο Τσιντώτας δεν εξουδετέρωνε σε τετ-α-τετ τον Μασούρα.

Το αποκορύφωμα, ωστόσο, ήταν η άσχημη εκτέλεση του Ελ Αραμπί από την άσπρη βούλα (57ο λεπτό), η οποία προήλθε από πέναλτι που κέρδισε ο Μασούρας από τον Σιμόες. Βέβαια, όπως φάνηκε από τον τηλεοπτικό δέκτη το μαρκάρισμα από το οποίο προήλθε το πέναλτι, έγινε εκτός περιοχής.

Το «στοπ» του γκολκίπερ της ΑΕΚ στον Μαροκινό επιθετικό ήταν και μία από τις τελευταίες μεγάλες φάσεις του αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές και των δύο «μονομάχων» όσο περνούσε η ώρα στέρευαν από δυνάμεις με τους δύο προπονητές να προχωράνε σε αλλαγές, οι οποίες επηρέασαν σημαντικά το τέμπο του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του τελικού κατακτώντας το 28ο κύπελλο της ιστορίας του.