Άλμπα-Ολυμπιακός 75-69: Δεύτερο τεστ… αρνητικό

Μόλις λίγες ώρες μετά την επικράτηση του Ολυμπιακού επί της Άλμπα, οι δύο ομάδες τέθηκαν εκ νέου αντιμέτωπες.

Αυτή τη φορά, ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε την ήττα (75-69) προβληματίζοντας με την απόδοσή της. Το ποτήρι, ωστόσο, ίσως φανεί μισογεμάτο, εφόσον προστεθεί στην εξίσωση η απουσία του Γιώργου Πρίντεζη, καθώς και των πρωταγωνιστών της χθεσινής αναμέτρησης, Άαρον Χάρισον και Βασίλη Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός κρατάει την πρώτη περίοδο όπου είχε επιμέρους σκορ 21-7, ενώ με την ίδια διαφορά (+14) έκλεισε και το ημίχρονο (38-24).

Μετά την ανάπαυλα, όμως, η γερμανική ομάδα ανέβασε στροφές αμβλύνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους, 6 λεπτά πριν το φινάλε.

Έκτοτε εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού, μ’ αποτέλεσμα να πάρει το πάνω χέρι στο 37’ με 63-58. Στα τελευταία λεπτά, η εικόνα των «ερυθρολεύκων» δεν διορθώθηκε, μ’ αποτέλεσμα να ηττηθούν με 75-69.

Δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69

Πηγή εικόνας: sdna.gr