Μεγαλειώδης ανατροπή από τον Τσιτσιπά στο Roland Garros!

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Γιάουμε Μουνάρ, στο Roland Garros.

Μολονότι βρέθηκε πίσω με 0-2, έβγαλε ψυχή και πάθος και ως εκ τούτου κατάφερε να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας το εισιτήριο για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Ο αγώνας διήρκησε 3 ώρες 12 λεπτά, με τον Έλληνα τενίστα να επικρατεί με 3-2 σετ (με 4-6, 2-6, 6-1, 6-4). Στην επόμενη φάση θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Πάμπλο Κουέβας επί του οποίου επικράτησε την προηγούμενη εβδομάδα στο Αμβούργο.

Ο Στέφανος ναι μεν ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγούμενος με 3-0, η συνέχεια ωστόσο ήταν απογοητευτική, μ’ αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2.

Από εκείνο το σημείο, όμως, και μετά στο γήπεδο εμφανίστηκε ο… κανονικός Τσιτσιπάς, ξεδιπλώνοντας το πλούσιο ταλέντο, γεγονός που ήταν αρκετό ώστε να πάρει το τρίτο σετ με 6-1. Παράλληλα, σημείωσε καθοριστικό μπρέικ στο 9ο game του τέταρτου σετ, φέροντας το παιχνίδι στα ίσα.

Το μεγάλο comeback του Στέφανου του έδωσε τεράστια ώθηση μ’ αποτέλεσμα να πάρει μια σπουδαία νίκη.