google.com, pub-3685520257537876, DIRECT, f08c47fec0942fa0

“Απογειώνεται” προς τα… αστέρια ο Ολυμπιακός!

Το πρώτο, τεράστιο βήμα για την είσοδό του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε της Ομόνοιας με 2-0, στο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» χάρη στα γκολ των Βαλμπουενά (πέναλτι) και Ελ Αραμπί.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο χορτάρι, βρίσκοντας λύσεις στο συνεχές πρέσινγκ της κυπριακής ομάδας. Μάλιστα, είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αλλά τα… χαλούσαν στην τελική προσπάθεια.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε σε διάταξη 4-2-3-1 με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και μπροστά του τους Ραφίνια Σεμέδο, Μπα και Χολέμπας. Στη μεσαία γραμμή δέσποζαν οι Μπουχαλάκης και Καμαρά, ενώ μπροστά τους ήταν οι Βαλμπουενά, Φορτούνης και Μασούρας. Πολιορκητικός κριός για τους «πειραιώτες» ο Χασάν.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο επιλέχθηκε ο σχηματισμός 4-3-3 με τη βασική 11άδα να απαρτίζεται από τους Φαμπιάνο, Λέσιακς, Λανγκ, Λούφτνερ, Χουμποκάν, Βίτορ Γκόμες, Ζόρντι Γκόμες, Μποτεάκ, Τιάγκο, Σενέ και Παπουλής.

Ωραία κυκλοφορία μπάλα από τους “ερυθρόλευκους”

Η Ομόνοια μπήκε αποφασισμένη να εμποδίσει την ομαλή ανάπτυξη των γηπεδούχων και ως εκ τούτου πίεζε σε όλο το γήπεδο. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε το φάρμακο μέσω του διαρκούς passing game των παιχτών του.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους «ερυθρολεύκους» σημειώθηκε στο 11ο λεπτό, όταν ο Μπουχαλάκης απείλησε από μακριά.

Η Ομόνοια απάντησε στο 22’ αλλά ο Σα πρόλαβε τον Σενέ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καμαρά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ το οποίο αποκρούσθηκε με δυσκολία.

Ο Ολυμπιακός ουδέποτε χαμήλωσε την ένταση στο πρέσινγκ του, ενώ θα έπαιρνε το προβάδισμα, αν η κεφαλιά του Χασάν –μετά από σέντρα του Βαλμπουενά- δεν πέρναγε δίπλα από την εστία.

Βαλμπουενά ο… λυτρωτής, Ελ Αραμπί ο “τιμωρός”

Στο δεύτερο ημίχρονο, το τέμπο του αγώνα «έπεσε», με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 67’ με τον Ελ Αραμπί να παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

Η φάση του επιθετικού των «ερυθρολεύκων» ήταν ουσιαστικά… το καμπανάκι για την Ομόνοια, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Λέσιακς ανέτρεψε τον Ραντζέλοβιτς με τον Ντάνι Μακελιε να δείχνει την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά το σουτ του Ελ Αραμπί μετά από σέντρα του Ραντζέλοβιτς δεν βρήκε στόχο. Ο Μαροκινός απείλησε ξανά στο 79’, αλλά ο Φαμπιάνο προέβη σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ό,τι δεν κατάφερε στο 79′ , έμελλε να το πετύχει ο ίδιος στις καθυστερήσεις, παίρνοντας το αίμα του πίσω από τον Φαμπιάνο. Ο κυνικός στράικερ των Πειραιωτών πραγματοποίησε μια τρομερή ντρίμπλα και στη συνέχεια εκτέλεσε τον αντίπαλο πορτιέρο.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα τεράστιο βήμα προς την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.