Άρης – Λαμία 3-1: Με το δεξί οι «κιτρινόμαυροι»

Μπορεί η Λαμία να ήταν αυτή που κυριαρχούσε στο γήπεδο για 55 λεπτά, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με 3-1, στο Κλεάνθης Βικελίδης, μπαίνοντας με το δεξί στη νέα σεζόν της Super League. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Γκάμα, Λόπεθ και Μπερτόγλιο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο σύλλογος από τη Φθιώτιδα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο χορτάρι, μετουσιώνοντας την κυριαρχία του σε γκολ, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόμανιτς στο 37ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα ο προπονητής του Άρη, Μίκαελ Ένιγγκ, απογοητευμένος από την εμφάνιση των παιχτών του στο πρώτο μισό του αγώνα, αποφάσισε να προβεί σε ριζικές αλλαγές στην 11άδα, όπως και στη διάταξη. Το 4-3-3 έγινε 4-2-3-1 με τους νεοεισελθέντες παίχτες να δίνουν τονωτική ένεση στους «κιτρινόμαυρους».

Η μεγάλη ανατροπή του Άρη έγινε σε μόλις 4 λεπτά, αρχής γενομένης από το 73′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Γιάννη Φετφατζίδη ο Κριστιάν Λόπεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την υπερπροσπάθεια του Επασί. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βιγιάλμπα ανέτρεψε τον Μπερτόγλιο εντός περιοχής, με τον Μπρούνο Γκάμα να στήνει την μπάλα στην άσπρη βούλα και στη συνέχεια να τη στέλνει στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.

Τους τίτλους τέλους του ματς (3-1) έγραψε ο Μπερτόγλιο κατόπιν εξαιρετικής ασίστ του Μπρούνο Γκάμα στο 88ο λεπτό, με τον Άρη να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό comeback και τη Λαμία να πληρώνει την έλλειψη συγκέντρωσης στο 2ο ημίχρονο.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς (54’ Λόπεθ), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα, Τζέγκο, Ματίγια (54’ Μπαγκαλιάνης), Λούκας Σάσα, Γκάμα, Φετφατζίδης (90’ Μάνος), Μαντσίνι (71’ Μπερτόγλιο).

ΛΑΜΙΑ (Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέτζο (91’ Νικολόπουλος), Βίντρα, Νιάσε (79’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Βασιλογιάννης (81’ Μπιανκόνι).