Ελλάδα-Μολδαβία 2-0: Δια περιπάτου

Δίχως δυσκολίες κατάφερε να υπερκεράσει η Εθνική Ελλάδας το εμπόδιο της Μολδαβίας στο πλαίσιο του 3ου ομίλου στη League C του Nations League.

Το εθνικό αντιπροσωπευτικό της χώρας μας επικράτησε πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το 2-0, με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται μέχρι και με 9 ποδοσφαιριστές. Τα γκολ για την Ελλάδα πέτυχαν οι Μπακασέτας (πέναλτι) και Πέτρος Μάνταλος, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να αποκρούει πέναλτι το 87’.

Η παίχτες του Φαν’τ Σχιπ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με την κατοχή της μπάλας να ξεπερνάει το 75%. Στον αντίποδα, η άσημη Μολδαβία αδυνατούσε να φανεί απειλητική μιας και καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα περιορίστηκε σε ρόλο… κομπάρσου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες με τα γαλανόλευκα επέβαλλαν το ρυθμό τους στο γήπεδο, χωρίς, ωστόσο, να μπορούν να διασπάσουν την καλά θωρακισμένη γραμμή άμυνας των Μολδαβών, οι οποίοι έπαιζαν με 11 ποδοσφαιριστές πίσω από τη γραμμή του κέντρου.

Μια ωραία έμπνευση, ωστόσο, του Δημήτρη Κουρμπέλη προς το τέλος του α’ ημιχρόνου, άλλαξε τις ισορροπίες. Ο μέσος του Παναθηναϊκού «σέρβιρε» με ωραία λόμπα την μπάλα στον Παυλίδη, ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Πόσμακ που αντίκρυσε και την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας, ο οποιος δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0.

Οι τίτλοι τέλους του παιχνιδιού «έπεσαν» στο 50Ο λεπτό, όταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, βρήκε με μπαλιά ακριβείας τον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος με όμορφο τελείωμα έκανε το 2-0.

Εν συνεχεία, το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Βέβαια, οι Μολδαβοί θα μπορούσαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού αν δεν «έπεφταν» πάνω στα σπουδαία αντανακλαστικά του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Αναλυτικότερα, στο 87’ ο Ρότα γκρέμισε τον Ράπτσουκ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο γκολκίπερ, ωστόσο, της Μπενφίκα έπεσε στη σωστή γωνία, αποτρέποντας την παραβίαση της εστίας του.

Το 2-0 ήταν το τελικό σκορ, με την Ελλάδα να εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της.