Κροατία – Ελλάδα 5-0: Εφιαλτική βραδιά για την Κ21

Ο στόχος της Εθνικής Ελλάδας Κ21 πριν το παιχνίδι με την Κροατία ήταν ένας και μοναδικός. Να εξασφαλίσει τη νίκη, έτσι ώστε να συνεχίσει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο του ομίλου, Τσεχία.

Τα πράγματα, ωστόσο, εξελίχθηκαν… εφιαλτικά. Αυτό διότι στα μόλις πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Γκούμα, δέχθηκαν τέσσερα γκολ. Τελικά οι Κροάτες κατάφεραν να στείλουν και 5η φορά στα δίχτυα, διαγράφοντας μια… βραδιά που πρέπει γρήγορα να ξεχαστεί.

Τον λογαριασμό άνοιξε ο Μόρο πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, για να φτάσουμε στο 5ο, όταν ο Μάγιερ σκόραρε με κεφαλιά, σημειώνοντας το 2-0.

Το 3ο γκολ το πέτυχε ο Μούσα στο 15ο λεπτό, με τον Μάγιερ να σκοράρει ξανά στο 25’ δίνοντας στον αγώνα διαστάσεις θριάμβου για την Κροατία.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον καταιγισμό των γκολ, όπως το 1ο, αλλά αυτό δεν σήμαινε πως δεν παραβιάστηκε για άλλη μια φορά η εστία της Κ21 με γκολ του Μούσα στο 52’.

Έκτοτε, τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους. Η ψυχολογία των Ελλήνων παιχτών καταβαραθρώθηκε και ως εκ τούτου το 5-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του αγώνα.

Κροατία: Σέμπερ, Σβέρκο, Σόσα, Σούταλο, Έρλιτς, Νέγιασμιτς (60΄ Μπίστροβιτς), Ιβάνουσετς (77΄ Ντόλτσεκ), Μόρο (78΄ Ζάπερ), Μάγιερ, Μούσα (67΄ Κουλένοβιτς) και Σπίκιτς (60΄ Κούτζε).

Ελλάδα: Στεργιάκης, Νάτσος, Κατράνης, Νικολάου (78΄ Αντζουλάς), Διαμάντης, Βρουσάι, Αλεξανδρόπουλος (29΄ Τσιγγάρας), Μπαλογιάννης (71΄ Μπότος), Νταβιώτης (46΄ Καμπετσής), Λιάβας και Εμμανουηλίδης (71΄ Χριστόπουλος).