Με Μάνταλο και Λιβάγια o… κυκλώνας ΑΕΚ “άλωσε” το Αγρίνιο

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στη Super League, καθώς επικράτησε του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο με 2-0.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την «Ένωση» ήταν οι Πέτρος Μάνταλος και Μάρκο Λιβάια, όπως και ο γκολκίπερ Τσιντώτας ο οποίος απέκρουσε πέναλτι.

Κακό πρώτο ημίχρονο, Game-changer Μάνταλος

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες δεν εντυπωσιάσανε με την απόδοσή τους, μιας και ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν ιδιαίτερα αργός. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να προκαλέσει ρήγματα στην αμυντική γραμμή του Παναιτωλικού, ο οποίος ήταν πολύ καλά οχυρωμένος.

Η εικόνα του ματς άλλαξε ριζικά όταν στο γήπεδο εισήλθε ο ιθύνων νους των «κιτρινόμαυρων», Πέτρος Μάνταλός, μια κίνηση που οδήγησε στην αναδιαμόρφωση της διάταξης από 3-5-2 σε 4-2-3-1. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ανέλαβε τον ρόλο του “δεκαριού”, οι Ανσαριφάντ και Λιβάια πέρασαν στα άκρα, ενώ στην κορυφή της επίθεσης δέσποζε ο Ολιβέιρα.

Χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι το 68ο λεπτό η ΑΕΚ είχε απειλήσει οχτώ (8) φορές την αντίπαλη εστία. Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, μάλιστα, έμελλε να σημειωθεί και το πρώτο τέρμα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου ο Λιβάια κυριάρχησε στους αιθέρες στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στοπ από Τσιντώτα, τίτλοι τέλους από Λιβάια

Η κυριαρχία της ΑΕΚ, ωστόσο, λίγο έλειψε να πάει… περίπατο, όταν ο Τσιγκρίνσκι ανέτρεψε τον Ντίας εντός περιοχής. Ο Ζαχαριάδης έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο Τσιντώτας είπε «όχι» στην κακή εκτέλεση του Ματσόλα.

Η απόκρουση του τερματοφύλακα του Δικεφάλου έδωσε άλλη πνοή στην ΑΕΚ, η οποία ξαναπήρε μέτρα στο γήπεδο επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι.

Τα όνειρα της ομάδας του Αγρινίου έλαβαν τέλος, όταν ο Μάνταλος με όμορφη προσποίηση και αποτελεσματικό τελείωμα έριξε τους τίτλους τέλους, γράφοντας το 2-0.