Ολυμπιακός-Αστέρας 3-0: “Τριάρα” από τον πάγκο

Ένα καλό ημίχρονο και το βάθος πάγκου του Ολυμπιακού κρίθηκαν υπεραρκετά προκειμένου να επικρατήσει με 3-0 επί του Αστέρα, στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος

Μπορεί να συνάντησε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η κατάσταση άλλαξε εκ βάθρων στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο των Φορτούνη και Μασούρα, οι οποίοι ήταν και αυτοί που σκόραραν.

Στο 1ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν ιδιαίτερα καλά στο χορτάρι, ενώ είχαν και αρκετές καλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 22’ με τον Ραντζέλοβιτς, αλλά ο Παπαδόπουλος δήλωσε «παρών».

Λίγο πριν την ανάπαυλα, η αιχμή του δόρατος του ΟΣΦΠ, Ελ Αραμπί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς μιας και ήταν εκτεθειμένος.

Όλη η δουλειά για τον Ολυμπιακό έγινε στο 2ο ημίχρονο, με την είσοδο των Φορτούνη, Μασούρα. Ο πρώτος ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (59’) μετά από πάσα του Ραφίνια. Μάλιστα, δεν χρειάστηκαν να περάσουν πέντε λεπτά μέχρι ο Μασούρας να… παραβιάσει την εστία των Αρκάδων , κάνοντας το 2-0.

Ο Αστέρας δεν απογοητεύτηκε από τα δύο γκολ και έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρει, τόσο με το τετ α τετ του Κρέσπι στο 75’ όσο και με την κεφαλιά του Τασουλη όπου η μπάλα πέρασε για λίγο έξω.

Σύμφωνα με τον νόμο του ποδοσφαίρου, η μπάλα… τιμωρεί, κάτι που επιβεβαιώθηκε στο 88’, όταν ο Φορτούνης έκανε το 3-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (86′ Καφού), Καμαρά, Εμβιλά (46′ Φορτούνης), Βαλμπουενά (71′ Μπρούνο), Ραντζέλοβιτς (46′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (67′ Χασάν).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρες (46′ λ.τρ. Πέπε), Βαλιέντε, Μουνάφο (82′ Ιγκλέσιας), Τιλίκα (68′ Κρέσπι), Ριέρα (68′ Φερνάντες), Αλί Μπαμπά (56′ Σίτο), Μπαράλες.