Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0: Ασταμάτητο το «κόκκινο τραίνο»!

Ασταμάτητος έχει μπει ο Ολυμπιακός στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το αγωνιστικό έτος 2020-2021!

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και το σημαντικό προβάδισμα επί της Ομόνοιας για το Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε και το 2/2 στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, επικρατώντας του Παναιτωλικού στο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με 2-0.

Τα εύσημα πρέπει να αποδοθούν -σε ποιον άλλον- στο βαρύ πυροβολικό από το Μαρόκο που ακούσει στο όνομα… Ελ Αραμπί. Ο θηριώδης στράικερ ήταν αυτός που ξεκόλλησε την ομάδα του στο 48ο λεπτό. Τους τίτλους τέλους στο ματς έριξε ο Καφού στο 86’.

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες προκειμένου να προηγηθούν, αλλά οι γκολκίπερ είχαν διαφορετική άποψη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η εκπληκτική επέμβαση του Σα στο 14’, όταν νίκησε με εντυπωσιακό τρόπο τον Μάζουρεκ.

Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να απειλήσει έπεσε πάνω στο εξαιρετικά συμπαγές κέντρο των φιλοξενούμενων οι οποίοι έβγαλαν πολλά τρεξίματα και είχαν φοβερές αλληλοκαλύψεις.

Βέβαια, στο 43’ χρειάστηκαν και τα εξαιρετικά αντανακλαστικά του τερματοφύλακά τους: Ο Μασούρας βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός «απογειώθηκε», αλλά ο Κνετ πραγματοποίησε την επέμβαση της αγωνιστικής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Βαλμπουενά έμελλε να ορίσει τις τύχες του παιχνιδιού. Στο 48’ ο Γάλλος έβγαλε μια τρομερή μπαλιά στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος βρήκε τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να τιμωρεί τον Κνετ (1-1).

Το γκολ έλυσε τα πόδια των «Πειραιωτών» οι οποίοι πήραν αυτοπεποίθηση και έβγαζαν πιο άκοπα φάσεις. Στο 77’ εισήλθε στο γήπεδο ο Καφού, ο οποίος ήταν αυτός που 9 λεπτά αργότερα, διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρολεύκων» σφραγίζοντας τη νίκη.