Ομόνοια-Ολυμπιακός 0-0: Και στα «αστέρια» θα είναι ωραία…

Έχοντας εξασφαλίσει τη… μισή πρόκριση στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, ο Ολυμπιακός στον επαναληπτικό με την Ομόνοια στο γήπεδο «ΓΣΠ», έπαιξε όσο χρειάστηκε ώστε να ολοκληρώσει ό,τι είχε αφήσει στη μέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην κατάφεραν να κερδίσουν (0-0), πήραν, ωστόσο, το εισιτήριο της πρόκρισης για τους ομίλους του Champions League.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει, με πρωταγωνιστή κυρίως το βαρύ πυροβολικό της ομάδας, Ελ Αραμπί.

Μόλις, στο 5ο λεπτό, ο Μαροκινός «στράικερ» βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο, χωρίς όμως να καταφέρνει να τον νικήσει. Η επόμενη μεγάλη φάση έμελλε να λάβει χώρα στο 19’, με τον Ραντζέλοβιτς να τίθεται πρόσωπο με πρόσωπο με τον Φαμπιάνο, με την μπάλα, ωστόσο, να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Οι «Πειραιώτες» δεν σταμάτησαν να πιέζουν ασφυκτικά τους γηπεδούχους, αλλά αδυνατούσαν να μετουσιώσουν το πρέσινγκ σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διατήρησε το τέμπο σε εξίσου υψηλά επίπεδα, γεγονός που παραλίγο να αποδώσει καρπούς στο 66’. Ένα σουτ του Ελ Αραμπί κόπηκε από τον Λανγκ, με την μπάλα να καταλήγει στον Ραντζέλοβιτς, το σουτ του οποίου εξουδετερώθηκε από τον Φαμπιάνο.

Μόλις λίγα λεπτά αργότερα (68’), ο Ελ Αραμπί έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του, βρισκόμενος τετ α τετ με τον Φαμπιάνο. Ο γκολκίπερ, της Ομόνοιας, ωστόσο, ήταν σε εξαιρετική βραδιά, όπως απέδειξε και στο 78’, όταν μπλόκαρε το σουτ του Βαλμπουενά, αλλά και στο 82’ όταν απομάκρυνε τον κίνδυνο σε προσπάθεια του Μασούρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» απέδειξαν στο γήπεδο πως ήταν η καλύτερη ομάδα του ζευγαριού, και ως εκ τούτου θα συμμετέχουν για 20η φορά στην ιστορία τους στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.