Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 1-1: «Εφτάψυχοι» Αγρινιώτες

Μεγάλα αποθέματα ψυχικής δύναμης επέδειξαν οι παίχτες του Παναιτωλικού, στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης, στο Αγρίνιο, για την 4η αγωνιστική της Super League Interwtten.

Αυτό διότι, παρ’ όλο που αγωνιζόντουσαν με παίχτη λιγότερο από το 16ο λεπτό, δεν πτοήθηκαν από το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, και με ένα μυθικό φάουλ του Αριγίμπι κατάφεραν ν’ αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Το παιχνίδι είχε «άγρια» ομορφιά από τα πρώτα μόλις λεπτά, με τον Παναιτωλικό να έχει παράπονα για τον μη καταλογισμό πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Μουνάφο πάνω στον Ντίας. Λίγα λεπτά αργότερα, ο «πεισμωμένος» Μουνάφο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντάλσιο, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι του Κνετ.

Η ατυχία των γηπεδούχων κορυφώθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, όταν ο Βάντερσον ανέτρεψε τον Ρεγκίς λίγο έξω από τα όρια της περιοχής της ομάδας του, μ’ αποτέλεσμα να αντικρύσει την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ευαγέλλου -αφού συμβουλεύτηκε το VAR.

H αριθμητική υπεροχή του Αστέρα «έλυσε τα πόδια» των ποδοσφαιριστών του, μ’ αποτέλεσμα να ευτυχήσουν να προηγηθούν στο πιο νευραλγικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης. Το ρολόι… έγραψε 45’ όταν ο Μπαράλες μετουσίωσε σε γκολ την όμορφη σέντρα του Κώτσιρα.

Δεδομένου πως αγωνιζόντουσαν στην έδρα τους, οι Αγρινιώτες δεν επρόκειτο να… πέσουν αμαχητί και έτσι ανέμεναν να «χτυπήσουν» την κατάλληλη στιγμή. Αυτή ήρθε στο 54ο λεπτό με έναν άκρως εντυπωσιακό τρόπο. Έπειτα από την υπόδειξη φάουλ αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, ο Αριγίμπι στήθηκε πίσω από την μπάλα. Πήρε φόρα, και μέσω μια εξαιρετικής εκτέλεσης «παραβίασε» την εστία του Παπαδόπουλου (54ο λεπτό).

Το γκολ της ισοφάρισης έκανε τους γηπεδούχους να αναθαρρήσουν, αλλά μόλις για λίγα λεπτά, καθώς το αριθμητικό μειονέκτημα λειτουργούσε ως… τροχοπέδη. Στο 61’ ο Αστέρας λίγο έλειψε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπαράλες, ενώ μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε και στο 67’ με τον Μουνάφο.

Μάλιστα, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να «κλέψει» το παιχνίδι τόσο στο 71’ όσο και στο 77’ με τους Λιάβα και Καρασαλίδη αντίστοιχα.

Στα τελευταία λεπτά, παρά τις προσπάθειες των παιχτών, η εστία αμφότερων των ομάδων έμεινε απαραβίαστη, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.