Παναθηναϊκός: Νίκη επί του Ηρακλή στα Γιάννενα

Με 81-69 κέρδισε ο Παναθηναϊκός τον Ηρακλή σε φιλική αναμέτρηση στα Γιάννενα.

Οι «πράσινοι» δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους, καθώς αυτό που προείχε για τον Γιώργο Βόβορα ήταν η παραχώρηση αγωνιστικών λεπτών σε όλους του παίχτες του.

Ο «εξάστερος» μπήκε δυναμικά στην πρώτη περίοδο και με προεξάρχοντες τους Παπαγιάννη και Μήτογλου πήρε προβάδισμα με 23-12.

Στο 6ο λεπτό ο τεχνικός του Παναθηναϊκού άλλαξε όλη την 5άδα περνώντας στο παρκέ τους Τζάκσον, Φόστερ, Κασελάκη, Μπέντιλ και Παπαγιάννη.

Στη δεύτερη περίοδο ο «Γηραιός» έβγαλε αντίδραση, ισορροπώντας το παιχνίδι, γεγονός που του επέτρεψε να μειώσει σε 36-31, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ανάλογη απόδοση «έπιασε» και στην τρίτη περίοδο, η οποία μετουσιώθηκε στο προβάδισμα (58-57) στο 30’.

Η τέταρτη περιόδος, ωστόσο, άνηκε στο «τριφύλλι» με τους παίχτες του Γιώργου Βόβορα να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και να εξασφαλίζουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Σημειώνεται πως αύριο, Σάββατο (5/9), ο Παναθηναϊκός θα δοκιμαστεί απέναντι στον ΠΑΟΚ.