ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 1-0: Τζόλης ο «θαυματουργός»

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 18χρονο Τζόλη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νίκη (1-0) στη νέα αγωνιστική σεζόν της Super League, επικρατώντας της ΑΕΛ, στην Τούμπα.

Οι «ασπρόμαυροι» παρατάχθηκαν με ένα ιδιάζον αρχικό σχήμα, μιας και ο Μπίσερβαρ κλήθηκε να καλύψει τον ρόλο του δεξιού φουλ μπακ, λόγω της απουσίας και των τριών παιχτών που αγωνίζονται στη συγκεκριμένη θέση (Λέο Μάτος, Λύρατζης και Σοάρες).

Η συγκεκριμένη… πατέντα δεν απέτρεψε από τον ΠΑΟΚ να ξεκινήσει δυνατά ασκώντας ακατάπαυστη πίεση στους φιλοξενούμενους. Οι προσπάθειες του Δικεφάλου απέδωσαν καρπούς στο 17ο λεπτό, όταν ο Τζόλης εκμεταλλεύτηκε την όμορφη πάσα του «Μπίσε» ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα δεν κατέβασε ρυθμούς, δημιουργώντας ποικιλία φάσεων με αποκορύφωμα την μοναδική ευκαιρία του Άκπομ.

Δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και ο νεοαποκτηθείς Ζίφκοβιτς, ο οποίος έδειξε πολύ καλά δείγματα γραφής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ιγκανσον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπίσεσβαρ (89’ Κρέσπο), Σβαμπ, ΕΛ Καντουρί, Γιαννούλης, Πέλκας (76’ Α. Ζίβκοβιτς), Τζόλης (89’ Ζαμπά), Άκπομ (79’ Σφιντέρσκι).

ΑΕΛ (Μ. Γρηγορίου): Ναγκί, Μπέρτος (89’ Γρηγορόπουλος), Μιχαήλ, Ζίζιτς, Φιλίπ (89’ Μαϊδάνος), Στελιάνο, Σεσέροβιτς, Σπαρβ Μιλοσάβλιεβιτς (57’ Πλατέλλας), Τόρζε (81’ Πινακάς), Τρούγιτς, Ντουρμισάι.