Ρίτας -Παναθηναϊκός 67-75: Καλός, αλλά με “αυτοκτονικές” τάσεις

Βήματα προόδου έκανε ο Παναθηναϊκός στην τρίτη διαδοχική φιλική αναμέτρηση που έδωσε στη Λιθουανία, αυτή τη φορά απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι παρατάχτηκαν δίχως δύο βασικά τους γρανάζια (Παπαπέτρου, Σαντ Ρος) ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι επί 30 λεπτά, αλλά στο τέλος πήγαν να γκρεμίσουν μόνοι τους ό,τι έχτιζαν.

Οι παίχτες του Γιώργου Βόβορα μπήκαν με το γκάζι πατημένο στο 1ο δεκάλεπτο, με πολιορκητικούς κριούς τους Παπαγιάννη, Φόστερ και Όγκαστ. Το σκορ στο 7ο λεπτό ήταν 11-17, αλλά ο Γκάουντλοκ φώναξε παρών μειώνοντας σε 19-22.

Τα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου άνηκαν στους Λιθουανούς οι οποίοι ισοφάρισαν σε 24-24. Στην 3η περίοδο Την κατάσταση στα χέρια του πήρε ο Νέντοβιτς, με τον Σέρβο να παίζει καθοριστικό ρόλο στην οικοδόμηση μιας διαφοράς 20 πόντων (34-54) στο 24ο λεπτό.

Όσο περνούσε η ώρα, η Ρίτας επανερχόταν με όλο και με πιο έντονους ρυθμούς με αποκορύφωμα την τέταρτη περίοδο, η οποία λίγο έλειψε να αποδειχτεί καταδικαστική για τον Παναθηναϊκό.

Τα λάθη ήταν διαδοχικά, ενώ η συγκέντρωση παντελώς απούσα. Χαρακτηριστικές της κατάστασης ήταν οι αντιδράσεις του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο, ο οποίος έπαιρνε το ένα τάιμ άουτ μετά το άλλο.

Η διαφορά αμβλύνθηκε σε 61-66 στο 36’, αλλά τότε «μίλησαν» οι Κασελάκης και Μποχωρίδης οι οποίοι έβαλαν φρένο στη Βίλνιους δίνοντας στον «Εξάστερο» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 45-64, 67-75