Σλοβενία – Ελλάδα 0-0: Καλή, αλλά αναποτελεσματική η Εθνική

Λευκή ισοπαλία για την Εθνική Ελλάδας στην πρεμιέρα του Nations League απέναντι στη Σλοβενία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν εμφανίστηκε επηρεασμένο από τη 10μηνη αποχή και έδειξε πως διαθέτει μεγαλύτερη ποιότητα από τους Σλοβενούς.

Η κυριαρχία, ωστόσο, της Εθνικής δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, μ’ αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το τελικό 0-0.

Δυνατά στο ξεκίνημα

Η Ελλάδα έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της, αλλά το σουτ του Παυλίδη στο 6’ δεν νίκησε τον Όμπλακ. Δέκα λεπτά αργότερα, σημειώθηκε και άλλη ευκαιρία για την Εθνική, μιας και ο Μπλάζιτς λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 26’ όταν ο Μπλακ απέτρεψε τον Γιαννούλη από το να σκοράρει μετά από σέντρα του Λημνιού.

Νωθρό δεύτερο ημίχρονο

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Φαν’τ Σιπ εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να σταθεί αποτελεσματική. Στον αντίποδα, η σαφώς κατώτερη Σλοβενία λίγο έλειψε να… κλέψει τη νίκη με τον Σπόραρ, όμως, να μη σημαδεύει σωστά στο 86′.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Σλοβενία: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μεβλία, Μπάλκοβετς, Ρεπ (52′ Ζίβετς), Μπίγιολ (78′ Κούτερ), Βέτριχ, Μπόχαρ, Βούκσιτς (62′ Ζάιτς), Σποράρ.

Ελλάδα: Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Σιόβας, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λημνιός, Μπακασέτας, Μάνταλος (87′ Μασούρας), Παυλίδης (75′ Φούντας).