Βόλος-Άρης 0-1: Λησμόνησε το ευρωπαϊκό «κάζο» με Γκάμα

Με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Βόλου στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, αφήνοντας πίσω του το ευρωπαϊκό κάζο.

Οι κιτρινόμαυροι δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά στο τέλος αυτού που μετράει είναι η νίκη και η συνακόλουθη ένεση αυτοπεποίθησης μετά το «πατατράκ» με την Κολος.

Ο Βόλος ήταν αυτός που κυριάρχησε στο χορτάρι το πρώτο τέταρτο έχοντας κατοχή μπάλας που έφτανε το 65%. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι επέδειξαν σθεναρή αντίσταση αποτρέποντας στους γηπεδούχους να απειλήσουν την εστία τους.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την επιθετική συμπεριφορά του Βόλου και στο 16ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Μπρούνο Γκάμα ο οποίος εξέθεσε τον Μπαριέντος. Ο Γκάμα ήταν αυτός που ανέλαβε και την εκτέλεση από την άσπρη βούλα δίνοντας το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος εισήλθε αποφασισμένος να ανατρέψει το σκορ, ασκώντας ασφυκτική πίεση στον Άρη, ο οποίος αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του. Ως εκ τούτου περιορίστηκε στην εκδήλωση αντεπιθέσεων, είτε στο να βρει ένα δεύτερο γκολ από στημένη φάση.

Από μια τέτοια, μάλιστα, λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 70’ αλλά ο Γκαραβέλης εξουδετέρωσε την προβολή του Μάνου.

Ο Βόλος έπαιξε το τελευταίο της χαρτί στο 89’ όταν ο Τέκιο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Για κακή του τύχη, ωστόσο, στη σέντρα που επιχειρήθηκε από την αριστερή πλευρά, η μπάλα είχε βγει εκτός γηπέδου.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Άρη να παίρνει τους τρεις βαθμούς και να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.