Βόλος-ΠΑΟΚ 0-0: Στο ίδιο έργο θεατές

Αποκλειστικά στον ευρωπαϊκό γαλαξία φαίνεται πως ταξιδεύει ο ΠΑΟΚ, καθώς στην εκκίνησή του πρωταθλήματος της Super League το πρόσημο είναι αρνητικό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διπλασίασε τις… γκέλες στο πρωτάθλημα, «πετώντας» βαθμούς τόσο πριν από το ματς με την Κράσνονταρ, όσο και λίγες μέρες πριν τη ρεβάνς.

Σήμερα, Σάββατο 26/9 ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Βόλου, καθώς ήρθε ισοπαλία (0-0) στο γήπεδο του ομώνυμου συλλόγου.

Μπορεί ο Φερέιρα να επαναλάμβανε πως το μυαλό όλων βρίσκεται στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, τα γεγονότα, ωστόσο, έμελλε να τον διαψεύσουν.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ παρέταξε την ομάδα με οχτώ αλλαγές, τοποθετώντας στα χαφ του Εσίτι και Νινούα, ενώ στην κορυφή βρέθηκε ο νεοαποκτηθείς Τσόλακ. Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία λειτούργησε καταλυτικά στην εμφάνιση των Θεσσαλονικιών, οι οποίοι -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα προβληματικοί.

Οι αυτοματισμοί ήταν παντελώς απόντες, οι συνεργασίες ελαττωματικές, παράγοντες που επέτρεψαν στον Βόλο να προστατεύσει απρόσκοπτα τα μετόπισθεν και να φανεί σε ορισμένες περιπτώσεις απειλητικός.

Ο ΠΑΟΚ, βέβαια, λίγο έλειψε να… κερδίσει με τη… φανέλα του, αλλά στην εκπνοή του α’ μέρους ο Μιχάι και ο Κρέσπο αδυνάτησαν να βρουν δίχτυα. Στο 32ο λεπτό ο Τσόλακ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, αλλά κατόπιν υποδείξεως του VAR ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Τσόλακ λίγο έλειψε να σκοράρει -στην παρθενική του συμμετοχή με τα «ασπρόμαυρα»- αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, όμως αδυνατούσαν να φανούν απειλητικοί, μ΄ αποτέλεσμα να γνωρίσουν μια ακόμη απώλεια βαθμών.

Πηγή εικόνας: gazzetta.gr